Za pewne niejeden z nas marzy o tym, aby jego dom lub mieszkanie zostały zaprojektowane przez osobę, która się na tym zna, ma pewną wizję oraz doświadczenie. Często jednak obawiamy się kosztów, z jakimi wiąże się współpraca z takim specjalistą jak projektant wnętrz. Tak naprawdę jednak, najlepszym rozwiązaniem jest wcześniej rozeznać się w kosztach, aby wiedzieć, jakie rozwiązania są zdecydowanie najdroższe, a jakie być może okażą się dla nas bardziej przystępne cenowo. Wobec tego, ile kosztuje projektowanie wnętrz i co najmocniej wpływa na cenę takich usług? Istnieje przynajmniej kilka zmiennych, które warto wziąć pod uwagę.
Szczegółowa wycena zależy od tego, co konkretnie chcemy urządzić
Inna cena zostanie nam zaprezentowana w przypadku mieszkania, a inna w przypadku domu. Brane jest bowiem pod uwagę, że zazwyczaj domy posiadają większy metraż, a wszystko to, co zostaje zawarte zazwyczaj w mieszkaniu rozkłada się po prostu na większą przestrzeń. W domu często znajdują się ten pomieszczenia, których się po prostu nie projektuje- pomieszczenia gospodarcze, garaże, kotłownie, często także i pralnia czy piwnica. One również powinny być wyłączone z wyceny lub też podczas przygotowywania całościowej wyceny projektowania domu- cena za metr kwadratowy powinna być nieporównywanie niższa w stosunku do cen, z jakimi mamy do czynienia w przypadku mieszkań.
Gdzie będziemy poszukiwać projektanta?
Koszt usług danego architekta zależy również od tego, czy zatrudnimy pojedynczego specjalistę czy wybierzemy usługi sporej agencji projektowej. Z reguły, duże biura projektowe dyktują wyższe ceny ze względu na swój prestiż oraz rozpoznawalność. O cenach biur projektowych przeczytasz tutaj. Na wyższe ceny musimy być też przygotowani w dużych miastach, gdzie korzystanie z usług projektantów wnętrz jest po prostu bardzo modne i to także winduje cenę w górę.
Jaki będzie zakres prac?
Możemy zdecydować się tylko i wyłącznie na opracowanie wstępnego projektu wraz z wizualizacjami projektowanej przestrzeni. Z drugiej strony- możemy zdecydować się nie tylko na pełen projekt ale i pełne jego wykonawstwo, tak, aby finalnie móc wejść do ukończonego już pomieszczenia. Niektórzy inwestorzy zatrudniają projektantów dlatego, że w ogóle nie chcą i nie mają ochoty angażować się w projekt, nie lubią sklepów wnętrzarskich i marketów budowlanych i chcą swój udział w całym przedsięwzięciu ograniczyć do absolutnego minimum. W ramach świadczonych przez projektanta usług znajdziemy nie tylko opracowanie rzutów i wizualizacji, ale np. wykonywanie prac związanych z budową czy aranżacją przestrzeni- czasem takie prace są konieczne, chociażby po to, aby spełnić wymagania inwestorów czy uczynić wnętrze bardziej ustawnym. Projektant sporządza też listę zakupów i proponuje, na jakie materiały powinniśmy się zdecydować. Koordynuje prace i sprawuje nad nimi pieczę tak, aby wszystko zostało wykonane w taki sposób, w jaki zostało określone na projekcie. Jest więc odpowiedzialny za efekt końcowy.