Abigal - najlepsze nieruchomości

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dla Twojego domu

Systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są także określane jako rekuperacja. Jest to system, w którym specjalne urządzenie wymusza pożądany ruch powietrza. Tym urządzeniem jest rekuperator. Tym samym, w ramach systemu możemy liczyć zarówno na nawiew powietrza o pożądanych parametrach jak i na wywiewanie tego powietrza, którego chcemy się pozbyć z budynku.

W porównaniu do tradycyjnych systemów wentylacji, rekuperacja daje możliwość usunięcia z budynku powietrza, które nie jest pożądane i brudne, a to podnosi jakość powietrza w budynku i pozwala usunąć z pomieszczeń niepożądaną wilgoć. Podczas wymuszonego obiegu powietrza dodatkowo możliwe jest odzyskanie zgromadzonego już ciepła, co stanowi kolejną, ogromną zaletę całego systemu. Odzyskane ciepło można powtórnie wykorzystać.

Wymuszony obieg powietrza w ramach systemu

Ogromną zaletą rekuperacji jest efektywny proces oczyszczania powietrza. Dwoma najważniejszymi elementami systemu są rekuperator oraz gruntowy wymiennik ciepła. Poprzez specjalne kanały zużyte, ciepłe, wilgotne i brudne powietrze pełne alergenów może zostać szybko usunięte z wnętrza budynku. Z zużytego powietrza odzyskuje się wygenerowane wewnątrz budynku ciepło, które może zostać potem ponownie użyte do ogrzania czystego powietrza, które zostanie wtłoczone do pomieszczeń. Sposób wykonania całej instalacji został szczegółowo omówiony przez specjalistów z Electromasters w zakładce https://elektromasters.com.pl/oferta/rekuperacja/. Rekuperacja stanowi sensowną inwestycję dla domu na przyszłość.

Wiele korzyści wynikających z rekuperacji- na co możemy liczyć?

Jak można sobie wyobrazić, system rekuperacji niesie ze sobą wiele korzyści. Pierwszą i chyba najistotniejszą korzyścią z punktu widzenia każdego inwestora jest oszczędność związana z kosztami ogrzewania budynku. Szacuje się, że efektywna rekuperacja pozwala zredukować wydatki na ogrzewanie budynku o około 1/3. Przy tym- bardzo mocno podnosi ona komfort użytkowania budynku, gdzie zimą można dogrzać pomieszczenia, a zimą- dobrze je schłodzić.

Co ważne, rekuperacja niesie także wiele korzyści dla naszego zdrowia, gdyż na bieżąco zapewnia domownikom do czystego, pozbawionego alergenów powietrza. Takie rozwiązanie za pewne jest szczególnie atrakcyjne dla osób, które zamieszkują tereny z mocno zanieczyszczonym powietrzem, gdzie przez większą część roku utrzymuje się smog.

Rekuperacja przeciwdziała też pojawianiu się nadmiernej wilgoci w budynku, a co za tym idzie uniemożliwia rozwój grzybów i pleśni. Doskonale sprawdzi się w budynkach, w których mieszkają niemowlęta, małe dzieci, alergicy czy osoby starsze, a także osoby cierpiące na różnego rodzaju choroby układu oddechowego.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dla Twojego domu
Przewiń do góry