Keramzyt stanowi doskonały przykład lekkiego kruszywa o bardzo wielu zastosowaniach. Z powodzeniem może być wykorzystywany także w budowlance, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wiele jego pożądanych cech charakterystycznych.
Cechy wyróżniające keramzyt
Keramzyt budowlany jest kruszywem lekkim, ale też jednocześnie bardzo wytrzymałym. Wszystko dzięki temu, że jest on surowcem naturalnym, który otrzymuje się poprzez wypalanie wysokoilastej gliny. Proces wypalania przeprowadzany w 1150 °C sprawia, że finalnie materiał zyskuje nie tylko lekkość, ale i dużą porowatość. W zależności od przyjętej technologii produkcji można uzyskiwać kulki keramzytu mniej lub bardziej okrągłe, a także o różnej frakcji. Wśród wielu bardzo wszechstronnych zastosowań keramzytu można znaleźć chociażby jego wykorzystanie w pracach budowlanych. Keramzyt w formie workowanej można zamówić chociażby ze strony https://leca.pl/produkty/zaprawy-i-betony/lecar-keramzyt-budowlany-s/. Decydując się na realizację większego projektu budowlanego, można zamówić keramzyt w dużych workach typu big bag.
Zastosowanie do lekkich betonów
Keramzyt jest materiałem niepalnym i całkowicie suchym. Zamówiony w większej ilości na plac budowy może być przechowywany do około pół roku czasu. Jeśli chodzi o jedno z jego zastosowań w budowlance, doskonale sprawdza się on do wykonywania lekkich betonów. Dość istotne jest jednak początkowe namoczenie keramzytu w połowie wody zarobowej. Powinien on dobrze nasiąknąć wodą, co też zmniejszy jego pylenie. Beton wykonywany z udziałem keramzytu aż tak bardzo nie różni się w praktyce od innych betonów. Jedno o czym na pewno warto pamiętać to fakt, że trzeba go trochę częściej podlewać wodą- keramzyt budowlany będzie wysychał szybciej. Podczas wykonywania betonu z udziałem keramzytu dobrze jest bazować na sprawdzonych recepturach, które pozwolą na uzyskanie betonu o dobrych parametrach wytrzymałościowych. Dzięki temu tak wykonywane posadzki mogą służyć nam przez lata.