Abigal - najlepsze nieruchomości

Tarcica – ważny materiał o wielu zastosowaniach

Tarcica jest materiałem, który powstaje przy procesie przecierania drewna. Przecieranie zazwyczaj odbywa się na różnego rodzaju pilarkach- mogą to być traki, pilarki ramowe lub też taśmowe. To, co różnicuje tarcicę to przede wszystkim fakt, jak daleko zostanie posunięta jej obróbka.

Są takie materiały, które nie wymagają obrzynania, z kolei do innych zastosowań przygotowuje się specjalną tarcicę obrzynaną o obrobionych na gładko wszystkich krawędziach. Tarcicę można pozyskiwać zarówno z rozmaitych gatunków drzew iglastych jak i liściastych. Konkretne normy określają, jakie wymiary powinny mieć dane produkty w zależności od pochodzenia drewna. Najczęściej produkuje się ją z drewna świerkowego, bukowego, sosnowego, brzozowego oraz dębowego. Jak można się domyślić, są to gatunki drzew najczęściej występujących w Polsce, które są łatwo dostępne i które są stosunkowo bezproblemowe w obróbce.

 

Co w praktyce produkuje się z tarcicy?

 

Być może będziemy zaskoczeni, jak wiele znanych nam materiałów pochodzi właśnie z produkcji tarcicy. Materiały te różnią się między sobą kształtem oraz wymiarami. Największymi elementami są oczywiście deski oraz bale. Z tarcicy produkuje się jednak także listwy, łaty, krawędziaki oraz różnego rodzaju belki. Chcąc zaopatrzyć się w tego rodzaju produkty można udać się do marketu budowlanego, na skład materiałów budowlanych lub też bezpośrednio do tartaku.

 

W całym procesie produkcji tak naprawdę największą rolę odgrywa proces suszenia oraz składowania tarcicy. Poprzez suszenie podniesiona zostaje jej twardość oraz odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne- produkty z tarcicy zazwyczaj bowiem stosuje się na zewnątrz. Przechowywanie w suchym, ale i przewiewnym miejscu stanowi podstawę jej produkcji. Dobrze wykonana tarcica jest materiałem trwałym, który nie wilgotnieje i się w żaden sposób nie odkształca. Ważnym aspektem przechowywania jest też utrzymanie na składzie optymalnej temperatury powietrza, która również nie może być w żadnym wypadku zbyt niska. Odpowiednio przechowywane materiały na pewno będą doskonale spełniać swoją funkcję.

Tarcica – ważny materiał o wielu zastosowaniach
Przewiń do góry