Narożniki do salonu są meblami wielofunkcyjnymi. Mogą służyć do wypoczynku, ale także do organizacji spotkań ze znajomymi i do spania. W tym ostatnim przypadku przyda się narożnik z funkcją spania. Dzięki swej uniwersalności mebel ten wybierany jest często zamiast zestawu sofy z fotelami. Zwykle jest prosty w swej formie, dzięki czemu świetnie pasuje do nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeni. Wbrew pozorom dobrze dobrany narożnik odnajdzie się także w mniejszym salonie, dlatego warto rozważyć wybór tego mebla wypoczynkowego. Aby jednak nie popełnić żadnego błędu, dobrze jest zapoznać się z kilkoma poradami dotyczącymi zakupu.
Narożnik z funkcją spania – co to jest?
O ile każdy wie, czym jest zwykły narożnik do salonu, o tyle warto wyjaśnić, czym jest narożnik z funkcją spania. Najprościej rzecz ujmując, jest to narożnik rozkładany. Wyróżniamy jednak kilka sposobów rozkładania. Niektóre przypominają te z sof, gdzie z wnętrza mebla wyjmowany jest dodatkowy materac. Są jedna prostsze narożniki z funkcją spania, w których to rozkładanie polega na położeniu oparcia. Dzięki temu w środku mebla znajduje się schowek, który możemy przeznaczyć na schowanie zapasowej pościeli lub innego, rzadko używanego wyposażenia. Rozkładane narożniki łączą więc wygodę z funkcjonalnością, dzięki czemu sprawdzą się w każdym nowoczesnym salonie. Szczególnie docenią go osoby nieposiadające osobnego pokoju gościnnego.
Jak ustawić narożnik z funkcją spania?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. W końcu narożnik do salonu, jak sama nazwa wskazuje, przystosowany jest do ustawienia w rogu. I oczywiście ciężko coś zrobić źle, ustawiając go w ten sposób. Zajmie on minimum przestrzeni, a równocześnie otuli nasz salon z dwóch stron, dzięki czemu uzyskamy efekt przytulności. Inaczej jednak należy postąpić z dużym salonem albo wnętrzem połączonym z kuchnią lub z wydzieloną przestrzenią jadalnianą. W takim wypadku nasz rozkładany narożnik lepiej ustawić z dala od ścian. Najlepsze będzie miejsce, w którym nasz mebel wypoczynkowy w naturalny sposób odgrodzi dwie, funkcjonalnie inne przestrzenie. W ten sposób oddzielimy przestrzeń wypoczynkową salonu od kuchni lub jadalni. W przypadku przestronnego salonu bez aneksu narożnik najlepiej będzie się prezentował jako centralny element wnętrza, ustawiony równolegle do dłuższej ściany. Dzięki temu zbliżymy się do telewizora, co w znacznym stopniu wpłynie na wrażenia z oglądania.
Który narożnik jest prawy, a który lewy?
Nieważne czy nasz narożnik do salonu będzie umieszczony w rogu, czy też w centrum wnętrza, należy wybrać odpowiednią jego stronę. Jak dojść do tego, kiedy narożnik jest prawy? Wystarczy wyobrazić sobie literę „P” i spróbować w ten sposób zaplanować ułożenie mebla. Pionowa linia prosta w literce to oczywiście dłuższa część rozkładanego narożnika. Analogicznie ma się sprawa z narożnikiem lewym, który przyrównujemy do literki „L”. Właściwy wybór jest bardzo ważny, ponieważ w przyszłości nie zmienimy wybranego układu. Wyjątkiem są narożniki modułowe i niektóre narożniki z szezlongiem.
Narożnik rozkładany czy sofa z fotelami?
Jest to odwieczne pytanie osób urządzających swój salon. Zestaw sofy z fotelami to bardzo klasyczne rozwiązanie, które szczególnie dobrze będzie wyglądać w bardziej tradycyjnych salonach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić nowoczesny zestaw, jednak to narożniki z funkcją spania królują w nowych salonach. Jest to spowodowane ich niezwykle prostą a równocześnie praktyczną formą. Pozwala ona zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca, oferując przy tym więcej miejsc siedzących dla ewentualnych gości.