Abigal - najlepsze nieruchomości

Jak wentylować dom jednorodzinny?

Wentylacja to dla wielu osób czarna magia – zwłaszcza jeśli chodzi o wentylowanie własnego, jednorodzinnego domu. Nie jest to jednak aż tak problematyczna sprawa, jakby mogło się wydawać. Mieszkańcy bloków wielorodzinnych mają z góry narzucony sposób wentylowania i bardzo często cyrkulacja powietrza w blokach woła o pomstę do nieba. Zacznijmy jednak od początku – wentylacja to podstawowa instalacja w każdym domu, bo gwarantuje stałe, dobre warunki do życia.

Dobry system wentylacji mechanicznej i nie tylko powinien pozbywać się nadmiaru wilgoci, ale także nie tworzyć niesamowitych strat. Nie zapominajmy, że napływające do środka powietrze jest często bardzo zimne. Wypluwane na zewnątrz powietrze zużyte jest za to ciepłe. Tworzy to niesamowite straty, a nowoczesne systemy wentylacyjne tych strat się pozbywają. Zobaczcie, jak skutecznie wentylować dom, czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i jak działa rekuperator!

Wentylacja mechaniczna? – rodzaje systemów wentylacyjnych

Wentylacja nie zawsze była skomplikowanym i skomputeryzowanym systemem spiętym z pompami ciepła i innymi technologiami związanymi z odnawialnymi źródłami energii. Do tej pory najbardziej powszechnym sposobem wentylowania jest system grawitacyjny. Działa on dzięki systemowi przewodów i pionów wentylacyjnych. Zimne powietrze z zewnątrz wpada do środka i grawitacyjnie opada dostając się do pomieszczeń w domu. Ciepłe powietrze jest wypychane do góry. Niby jest to proste i dość tanie rozwiązanie. Jednak wentylacja nie działa skutecznie przez cały rok. W zimne 6 miesięcy w polskim klimacie radzi sobie dobrze, jednak gdy przychodzi lato, to trzeba często ratować się wywoływaniem przeciągów w domu. Jednak można pójść krok dalej i nawet w starym domu zamontować bardziej zaawansowaną technologicznie wentylację mechaniczną, która występuje w trzech odmianach: wywiewnej, nawiewnej, nawiewno-wywiewnej. Nazwy sugerują, że albo montuje się wiatraki po stronie nawiewu, wywiewu lub po obu stronach. Dzięki specjalnym czujnikom taki prosty system w razie potrzeby nawiewa mechanicznie powietrze. Nie jest to jedyna opcja! W nowych domach, które spełniają dość rygorystyczne normy domów energooszczędnych i pasywnych, montuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Rekuperacja i rekuperator

Jak już wspomniałem na samym początku istnieje problem strat na wentylacji. Uwidocznia się on zwłaszcza w dobrze zaizolowanych budynkach. W końcu ogrzewanie powietrza to spory wydatek, a zwykła wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie zredukować tych strat. Dlatego też wprowadzono zupełnie zautomatyzowaną wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Rekuperator to urządzenie, dzięki któremu odbiera się ciepło powietrza wyrzucanego na zewnątrz za pomocą wymiennika do powietrza, które nawiewa bezpośrednio do środka. Dzięki tak zaawansowanemu systemowi dom jest zawsze dobrze wentylowany, a filtry redukują dostające się do środka groźne dla zdrowia pyły. Co ciekawe, łącząc wentylację z pompą ciepła uzyskamy praktycznie niezależny energetycznie budynek, który będzie w lecie chłodzony, a w zimie ogrzewany z pomocą pompy.

Jak wentylować dom jednorodzinny?
Przewiń do góry