Mimo że w dzisiejszych czasach króluje nowoczesność i minimalizm, to nie brakuje nadal zwolenników typowo klasycznych i tradycyjnych aranżacji. Nie ma co się dziwić, klasyczne aranżacje przywołują nam na myśl kuchnie naszych babć, od których zawsze biło ciepło, zachęcające do wspólnego przygotowywania posiłków i ich spożywania. Czym więc kierować się przy wyborze mebli do kuchni, jeśli zależy nam na osiągnięciu takiego właśnie efektu?
Zasady kuchni klasycznej
Zanim przejdziemy do aranżowania naszego wnętrza, powinniśmy poznać zasady, które obowiązują w danym stylu. Jeśli chodzi o klasyczne wnętrze, to królują w nim detale. Meble do kuchni w stylu klasycznym powinny sprawiać wrażenie unikatowych. Wykończenia i zdobienia w kuchni klasycznej przyciągają wzrok i dodają elegancji całemu wnętrzu. Liczy się wykonanie danego mebla. Nie może ono sprawiać wrażenia ‘’byle jakiego’’. Dlatego niezwykle pożądanymi elementami w tradycyjnych wnętrzach są antyki. Elementy wnętrza tradycyjnego, które posiadają swoją historię, są jego idealnym dopełnieniem.
Możemy również zdecydować się na niego bardziej szykowna i elegancją aranżację w stylu klasycznym albo pójść w kierunku stylu rustykalnego. Ten drugi jest klimatem najbardziej zbliżony do typowych staroświeckich wnętrz, jakie mogły gościć u naszych babć.
Kuchnia klasyczna z drewna
Elementem zawsze współgrającym z klasycznym wnętrzem jest drewno. Przyczynia się ono bowiem do ogólnego odczucia, że dane pomieszczenie jest po prostu przytulne. Warto jest więc, zamiast płytek postawić na panele. Jeśli natomiast chodzi o meble do kuchni to, wybieramy je zależnie od wybranego nurtu wiodącego. Jeśli będzie to nurt rustykalny, to najlepiej sprawdzą się meble z litego drewna. Tego typu wyposażenie nie ma być idealne. Dopuszczalne są nierówne krawędzie oraz różnorodne, widocznie słoje w drewnie. W takiej kuchni klasycznej dużą rolę odgrywają również dodatki takie jak wpasowujące się w wystrój ściereczki oraz wyeksponowane zastawy kuchenne. Mimo wszystko ego typu wnętrza są raczej przejrzyste. Bardzo często stawia się na bardzo jasne drewno albo nawet w kolorze bieli. Jeśli natomiast chodzi o tradycyjną elegancką kuchnię klasyczną, to w niej często króluje ciemne drewno dodające całości jeszcze więcej szyku i elegancji.
Kuchnia klasyczna z półwyspem
Ciekawym rozwiązaniem w kuchni klasycznej jest również zastosowanie półwyspu. Zajmuje on zdecydowanie mniej miejsca niż wyspa umieszczona na środku kuchni. Mimo że często rozwiązanie to kojarzy się dosyć nowocześnie, to nic bardziej mylnego. Sprawdzi się ono świetnie nawet w eleganckich kuchniach klasycznych oraz w kuchniach rustykalnych. Najlepiej, jeśli półwysep w takim przypadku będzie stworzony z szafek takich samych jak te służące za blat. W stylu tradycyjnym istotna jest bowiem spójność. Jeśli mowa o stylu rustykalnym, to na półwyspie świetnie sprawdzi się blat wykonany z litego drewna. Jego nierówności na powierzchni oraz przy krawędziach idealnie wpasują się w całą aranżację.