Abigal - najlepsze nieruchomości

Czy ogrzewanie na podczerwień sprawdzi się w praktyce?

Dla wielu osób ogrzewanie na podczerwień jest pewną nowością. Powszechnie bowiem wiadomo, że elektryczne ogrzewanie pomieszczeń jest jedną z najdroższych możliwych opcji, na jakie można się zdecydować. Dlatego też zaskakujący może być fakt, że w przypadku podczerwieni te koszty nie są aż tak wysokie, a nawet mogą być niższe od jakże popularnego i powszechnego ogrzewania na gaz. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, jaki typ ogrzewania zainstalować w naszym budynku- być może zachęcą nas nowoczesne panele podczerwieni. Jak przekonuje producent, w przypadku ich zastosowania, można zmniejszyć koszty ogrzewania budynku aż o 30%. Ogrzewanie na podczerwień może być dla budynku całkowicie niezależnych i jedynym systemem grzewczym, ale może też pełnić funkcję wspomagającą.

 

Podczerwień działa inaczej niż ogrzewanie konwekcyjne

 

Ogrzewanie konwekcyjne działa na zasadzie wymianie zimniejszych i cieplejszych mas powietrza. Generowane w kaloryferach ciepłe powietrze wędruje ku górze, gdzie się schładza. Następnie już chłodniejsze z powrotem opada do kaloryferów, gdzie ponownie musi zostać ogrzane. Jak widać, mamy tutaj do czynienia ze sporymi stratami ciepła, które dodatkowo zwiększają się w momencie, kiedy budynek nie posiada ocieplenia. W przypadku ogrzewania na podczerwień jest zupełnie inaczej. Generowane ciepło zostaje pochłonięte przez przedmioty, ściany i wszystko to, co znajduje się we wnętrzu. Ciepło to rozchodzi się w bardzo równomierny sposób, przez co mamy podobną temperaturę przy podłodze i suficie, a także w środku pomieszczenia. Dzięki temu można ograniczać straty cieplne.

fot: https://termoplaza.pl/sklep/produkt/panel-grzewczy-lazienkowy-z-termostatem-tp-225dt/

Dodatkowo, warto wiedzieć o tym, że ciepło generowane przez podczerwień jest znacznie zdrowsze od tego, które tak bardzo wysusza powietrze. Może pozytywnie wpływać na nasze krążenie krwi, a także niwelować niektóre bóle. Dodatkowo, proponowane panele grzewcze prezentują się bardzo nowocześnie, a co za tym idzie mogą stanowić niesamowitą ozdobę wnętrza. Wszystkie te zalety sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się na taki właśnie rodzaj ogrzewania w swoim domu.

Czy ogrzewanie na podczerwień sprawdzi się w praktyce?
Przewiń do góry