Abigal - najlepsze nieruchomości

Kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego

mieszkania rynek pierwotny

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym to bezpośredni zakup lokalu od dewelopera, a więc od firmy, która zajęła się budową danej inwestycji. Takie przedsięwzięcia zazwyczaj są rozłożone na poszczególne etapy budowy, a rezerwacji i zakupu mieszkań często dokonuje się jeszcze zanim budynek finalnie zostanie oddany do użytku.

Można więc przekornie pokusić się o stwierdzenie, że zakup mieszkania na wczesnym etapie budowy być może okaże się korzystną inwestycją, ale też wydaje się być kupnem kota w worku. Dlatego też zanim w ogóle zdecydujemy się na rozmowę z jakimkolwiek deweloperem, warto poczytać o tym, jakie rady i wskazówki mają inni inwestorzy, którzy mają już za sobą zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Warto także sprawdzić, o co spytać dewelopera przed kupnem mieszkania, na co zwrócić uwagę i czego nie powinno się pod żadnym pozorem pomijać. Kiedy nie możemy jeszcze fizycznie zobaczyć mieszkania, jakie kupujemy, podpisywane przez nas dokumenty zaczynają odgrywać jeszcze istotniejszą rolę w całym przedsięwzięciu. Zrobisz to na stronie: https://www.armadafinanse.pl/blog/o-co-pytac-dewelopera-przed-kupnem-mieszkania/

Czym jest prospekt informacyjny i czy jest ważny?

Dobry i solidny deweloper za pewne nie będzie miał nic do ukrycia. Nie mniej jednak, prospekt informacyjny stanowi integralną część umowy deweloperskiej- warto się więc z nim zapoznać jeszcze zanim zdecydujemy się na podpisanie takiego dokumentu. Przyjmuje się, że deweloper ma obowiązek pokazać taki prospekt nabywcy, gdyż zawiera on szereg ważnych dla niego informacji o samym deweloperze. A więc o jego doświadczeniu w branży, o tym, jakie ma źródła finansowania inwestycji, a nawet o tym, czy grunt, który został przeznaczony pod budowę inwestycji jest obciążony hipoteką. Dla własnego dobra i dla bezpieczeństwa transakcji, dobrze jest się z takim dokumentem zapoznać.

Prospekt zawiera też informacje o stosowanym standardzie wykończenia

Ten standard wykończenia bardzo mocno wpływa na to, jak nasze mieszkanie będzie wyglądało w praktyce, kiedy już otrzymamy do niego klucze. Jest to więc za pewne jedna z istotniejszych dla nas spraw, gdyż niejako konkretyzuje, za co tak naprawdę płacimy. Standard wykończenia musi obowiązkowo zostać określony jako załącznik do prospektu. Znajdziemy w nim wszystkie dane techniczne o lokalu, a także dokładne określenie, czy mieszkanie zostanie nam oddane w stanie deweloperskim czy może będzie ono projektowane i wykonywane „pod klucz”.

W jaki sposób będzie się dokonywał odbiór mieszkania?

To również powinno zwrócić naszą uwagę. Pewnym standardem działania jest, że po ukończeniu prac nad mieszkaniem, nabywca zostaje zaproszony po jego odbiór. Może wówczas dokładnie sprawdzić, czy deweloper wywiązał się z umowy pod każdym możliwym aspektem. Mieszkanie musi być zgodne z prawem budowlanym, ale też i ze standardem wykończenia, jaki został szczegółowo zdefiniowany w załączniku do umowy. Odbiór mieszkania powinien zakończyć się spisaniem szczegółowego protokołu. Oczywiście, nabywca może wyrazić żądanie wykonania naprawy tych aspektów lokalu, które uległy usterce lub nie zostały należycie wykonane przez dewelopera.

Kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego
Przewiń do góry